Komentář k zastupitelstvu: ani v dubnu hazard neprošel

Podle očekávání nebylo včerejší zasedání zastupitelského sboru města Liberce nijak dramatické, byť koaliční krize pod pokličkou stále více bobtná. Naštěstí pro drtivou většinu obyvatel neprošel návrh na návrat hazardu do města, o který se s buldočí vytrvalostí snaží hazardní lobby a s ní spjatí někteří politici.

 

Dubnové zastupitelstvo nebylo nijak dlouhé, protáhlo se „jen“ do osmé hodiny večerní a kdo čekal rozuzlení současné napjaté situace ve vedení města, nedočkal se. V samotném závěru ale zástupci Starostů pro Liberecký kraj ústy Michala Hrona k současné politické situaci navrhli svolat mimořádné zastupitelstvo, což jim primátor Batthyány (exANO) odkýval.

Možná se tak do pár dní Liberec dozví podobu nové vlády, při jejímž sestavování budou jazýčkem na vahách právě zástupci Starostů pro Liberecký kraj, kteří při posledních volbách skončili až třetí a proto v opozičních lavicích, nyní si ale svou roli jisto jistě vychutnají.

Liberečtí zastupitelé schválili drtivou většinou návrh na projekční výstavbu nové tramvajové trati do Rochlice, kterou by měly pomoci zaplatit fondy Evropské unie. Nikterak kontroverzní, ale důležitý bod, který pravděpodobně posouvá tramvajovou trať na největší liberecké sídliště z říše plků, kde se nacházela asi posledních 15 let, do stádia realizace.

Debata se vedla i o záměru vykoupení pozemků pod současným autobusovým nádražím, kde současné vedení města má v úmyslu vybudovat nový terminál a okolní a uvolnivší se plochy zrevitalizovat jako místo pro zeleň a rekreaci.

Kvůli zlepšující se ekonomické situaci města město mohlo podarovat formou dotace organizace jako Severáček nebo ty, které se starají o stále oblíbenější sběrné dvory ve městě. Podporu si města dostane také mistrovství světa v pejskařském agility sportu, které v Liberci zanedlouho proběhne.

Tyto drobné radosti a užitečnosti dávají znát, že se městu daří lépe, zejména ve srovnání s lety po roce 2010, kdy se od válu poprvé poroučela ODS, která Liberci vládla dvě desetiletí a zůstaly po ní obří dluhy a vyjedená pokladna a veškerá podpora kultury i dalších věcí byla, respektive musela být, zmražena.

I kontrole koncesní smlouvy na libereckou arénu, která je jedním z největších památníků dob nedávno minulých, kdy si pár podnikavců a politiků zprivatizovalo celé město, se věnovalo zastupitelstvo. Suše jen ovšem doporučilo, aby město dbalo svých práv ve vztahu s firmou ze stáje S group holding (Syner), která arénu spravuje. To, že aréna, skrze kterou město dotuje cizí podnikání a ještě její oproti původním plánům notně předraženou stavbu, je obrovský problém, vědí všichni, ale ještě nikdo nenašel odvahu na skutečné řešení.

Nejdebatovanější otázkou byla samozřejmě hazard, a to zejména kvůli neúnavné snaze Jiřího Šolce ze Starostů, který znovu předložil návrh na jeho návrat do města. V prosinci si zastupitelé schválili nulovou toleranci, s čímž se samozřejmě ti, kteří z hazardu ždímou skrze kapsy gamblerů miliony, nemohou smířit.

Návrh Jiřího Šolce, který se tvářil jako regulační, tedy na jedno místo jeden provozovatel a dost, by ale reálně znamenal, že by hazard dostal v Liberci úplně volnou ruku a mohly se vyrojit desítky a desítky heren. Naštěstí na takový špek zastupitelé neskočili a návrh odmítli (ovšem 18 jich bylo pro).

Vida Šolcovy částečné argumentační úspěchy, přispěchal se svou troškou do mlýna i primátor Tibor Batthyány, který za hazard hlasitě lobboval před Šolcem, na začátku roku. Jeho vystoupení bylo ale tradičně tragické, plné klišé a otřepaných frází, které používá hazardní lobby a získal ještě menší podporu a ukázal proč kruhy, kterým záleží na hernách v Liberci, přesedlaly na schopnějšího Jiřího Šolce.

S představou jednoho kasina přišli i zástupci Změny pro Liberec, ale o tom se nehlasovalo, jen to byl příspěvek k diskusi. Rozkošnou písničku k tomu zahrála bývalá primátorka Martina Rosenbergová. Ta se minulé zastupitelstvo rozplývala, jak je jako sociální demokratka zcela jasně pro úplný zákaz hazardu a jak by ji „netěšil městský chodník postavený z cizího neštěstí.“ Jeden by slzičku uronil..

I včera byla, ale jak se ukázalo jen na oko, zklamána z obratu Změny, která by si uměla představit jedno městské kasino. Ale ejhle. Když se hlasovalo o návrhu Jiřího Šolce či Tibora Batthyányho, paní exprimátorka hlasovala PRO návrat hazardu. Holt, když se dojednává koalice, tak se k náměstkovské sesli musí dojít i po chodníčku z cizího neštěstí.

V kuloárech se řešily i jiné pikantnosti, jako například to, že primátor Batthyány, který nahlásil v pondělí svou nepřítomnost v práci pro nemoc, seděl v době, kdy měl vést jednání zástupců klubů ve své oblíbené restauraci a sázel tam jedno pivo za druhým.

Nicméně po avizovaném mimořádném zastupitelstvu, které požadují Starostové,  začnou kuloáry teprve plně rezonovat. Jak to dopadne, uvidíme za pár dní.

Jaroslav Tauchman

 

 

Subscribe
Upozornit na
86 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.