Týden pod Ještědem: Halloweenská koalice nad Libercem

Liberec bude mít novou koaliční vládu, která byla stvrzena na Halloween a která není žádným překvapením. Skutečným vítězem letošních voleb ve městě pod Ještědem jsou ale zákulisní podnikatelské skupiny, které místní politiku více či méně nepokrytě ovlivňují. 

V diskusích na našem, ale i jiných webech nebo na sociálních sítích se pro novou koalici Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS ujímá název „vláda kmotrů“ nebo „koalice kmotrů“. Lidová tvořivost tak reaguje na skutečnost, že v Liberci stále a více rozhodují podnikatelské skupiny, což je výsledkem, ale i důsledkem toho, že 60% lidí na volby pravidelně kašle.

„Koalice kmotrů“ ale není úplně přesný a ni poctivý název. V tradiční a často zromantizované představě vycházející z mafiánských románů, jako je například ten od Maria Puzza, je kmotr někdo, kdo řídí kriminální činnost celého podsvětí, ale žije ve své národnostní i sociální komunitě ve velké úctě a respektu.

Tak daleko v Liberci nejsme. Organizovaný zločin jen tu a tam vystrčí růžky (byť například prolomení zákazu hazardu se Liberec za této vlády klidně může dočkat, když v radě budou sedět dva ze tří jeho největších lobbistů), hlavní gró celého libereckého příběhu je v privatizaci zisků plynoucích z veřejného sektoru a v jeho ruinování a zadlužování.

To je sice zcela zavrženíhodné a Liberec ukázal všem českým zemím, kam umí vést (dle vlastního označení) „autentická pravicová politika ODS“, která město dohnala skoro do insolvence, ovšem a samozřejmě vedle toho, že například místní podnikatelské kruhy kolem Syneru naopak na veřejných zakázkách zbohatly do nevídaných rozměrů. Nicméně většina toho proběhla a probíhá de iure.

Rozhodně také nelze tvrdit, že by v Liberci byli podobní podnikatelé váženi a ctěni. Ale protože jsme v Čechách, kde se nechodí do ulic a k volbám, ale camrat k pivu, má Liberec vládu, jakou chtělo těch 40% voličů, co k volbám došlo.

Po politické stránce jsou skutečně vítězem podnikatelé, kteří mají prsty mezi politiky. Není to jen u ODS, jejíž dva členové rady nepustí ani pořádně k vyjednávání a nepokrytě je tak sami označí za loutky, ale i primátor Jaroslav Zámečník vzhledem ke své kariéře absolutně loajálního člena místní ODSyner po dobu 23 let dává tušit, kdo bude hrát v politice prim.

Silné podnikatelské tlaky spojené s výběrem kandidátky i rady fungují i u ANO. V radě města tak nebude nikdo, kdo by tomuto odolával nebo aspoň chtěl odolávat. Zajímavé také je, že do rady města nebyli připuštěni ani zástupci KDU-ČSL a TOP 09, pro které je tak úspěch na kandidátce Starostů labutí písní vlastních samostatných existencí.

Nicméně poslední dny přeci jen přinesly jedno zajímavé srovnání. V týdnu kdy se podepisovala koaliční smlouva, unikly odposlechy z kauzy dopravního podniku, kde je stále více zřejmé, jak lidé ze Starostů, ODS a ANO veřejnou dopravu v Liberci a kraji tunelovali a konali v něm ve prospěch zásvětních podnikatelů, často i cíleně tak, aby podnik a město poškodili.

Ohledně ANO je potřeba říci, že se jedná o (až na pár jmen) nový tým a za drancováním dopravního podniku stála partička kolem Tibora Batthyányho. Ta ale byla zvolena na popularitě Andreje Babiše, aby v Liberci rychleji než jinde ukázala, jací lidé a proč se do politiky na Babišových zádech hrnou. V Liberci tak nezbývá doufat, že se u místního ANO nebude opakovat Batthyányho příklad.

Nicméně to, že stejná koalice, která tak „úspěšně úřadovala“ v dopravním podniku, se dnes nad celým městem (včetně dopravy) ujímá vlády, může být pro její fungování znamenitou vizitkou. Snad se ale tento halloweenský scénář nenaplní.

Subscribe
Upozornit na
83 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.