nášLiberec

Search

Týden pod Ještědem: koronavirus, demokraté, mafie a lež jako norma

Českou republiku trápí koronavirus a politici, místo toho, aby táhli za jeden provaz, se předhánějí v tom, na koho z konkurence ten průšvih hodit. Zavání to trochu hyenismem a zneužíváním situace. Hodně se lže a ti, co mají máslo na hlavě, jsou dnes svatí. A to nejen v případě dnešní epidemie.

Před týdnem jsme o tom psali. Čísla jsou děsivá a každým dnem děsivější a česká společnost doplácí na svou nevzdělanost a stádovitost i na prolhanost svých politických lídrů, pro které jsou ukazatele volebních preferencí jediným majákem jejich kroků.

Jenomže nemůže za to – jakože samozřejmě také – jen centrální vláda v Praze. Stejně tak selhali i regionální lídři, kteří se zrovna v létě nechovali nejodpovědněji, podobně jako ti pražští. Volební košile byla prostě bližší než kabát politické zodpovědnosti.

Pod sílící hrozbou epidemie se uklidnil dokonce i prezident Miloš Zeman a ve svém včerejším projevu neměl ani potřebu nikoho urážet a napadat. Jeho postoj, kdy kritizuje různé konspirační antirouškaře, je věcný a chvályhodný. Škoda, že se mu podobné názorové střízlivosti nedostává i u jiných témat.

V liberecké Mladé frontě Dnes vyšel rozhovor s jedním z bossů zdejší autobusové dopravy. Rozpovídal se i hejtmanovi i jeho roli v tom, čemu dnes sám Martin Půta říká „dopravní mafie“.  Jiřímu Vařilovi dnes hejtman Půta nemůže přijít na jméno, tvrdí, jak s jeho vlivem vždy bojoval a bojuje, jak je mu všichni 8 let lhali, jak o ničem nevěděl a jak je, dle svých slov, dnes „zklamaný a překvapený“. Jeden by slzu zatlačil.

Jenomže to všechno tak absurdní, stejně jako to je lež a hejtman lhát, jak mnozí vědí, umí jako málokdo. Stejně jako pomlouvat nebo označovat za lháře ty, u nichž ví, že říkají pravdu, protože je mu nepříjemná. Jeho hlavní devízou pak je, že se u toho ještě umí tvářit, jak mu ostatní jen ubližují, jak on je ten správný jaké je to celá kampaň proti němu. A to Češi ve své nedovzdělanosti milují jako máloco a poslední roky je to osvědčená odpověď politických šíbrů na cokoliv.

Co je na tom děsivější je, jak všichni kolem něj, díky volebním výsledkům Půtových Starostů podpořených miliony na PR, před tímto lhaním a absurdními pohádkami, klopí oči a dělají, že se nic neděje. Často to jsou ti samí lidé, kteří pak na náměstí miliony chvil a chvilek hřímají na své politické konkurenty, jak lžou lidem. Ti samí lidé, kteří tak rádi a mravoučně jindy mluví o svědomí…

Neméně děsivá a znepokojující je i skutečnost, jak přijímají vpravdě cenzorské i totalitní chování, kdy jsou zastrašováni novináři, činěn nátlak na média, aby nepohodlné články vycházely až po volbách. A opět to bez hlesu a náznaku odporu berou za vlastní lidé, kteří jindy budou doslova křičet o tom, že některý z jejich soupeřů uplatňuje svůj vliv (například ve svých) médiích.

Vzpomeňme si na to, až titíž lidé budou mluvit o pravdě, demokracii, svobodě projevu a médií. Nebo třeba o tom, kdo může za současnou pandemii. Ostatně listopad je za dveřmi.

Subscribe
Upozornit na
127 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou