Týden pod Ještědem: hádky uvnitř koalice se městu vždycky vrátí

Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok 2019. Nyní jsme o čtyři roky dál a Liberec pořád nemá ani sběrný dvůr, ani kompostárnu, jen spory uvnitř koalice drží jak helvétská víra.

Staronová liberecká koalice (ke Starostům, ANO a ODS se přidali jen dva Piráti) je moc chytřejší než její předchůdkyně. Zejména než bývalá koalice Změny a ANO v čele s podivným primátorem, která dávala navenek svou rozhádanost. Že pan primátor plnil zadání, tím se už ani netajil, ale ty hádky stály politickou budoucnost jeho i kdysi vítěznou Změnu.

Současná koalice, de facto ve stejném složení od roku 2018, navenek své rozpory nedává. Úsměvy do kamer a společné tiskové konference ale nemohou zakrýt vášně a rozpory, které doutnají hluboko a jistě uvnitř jejích řad.

Kámen úrazu je primátor a jeho dnešní náměstek pro architekturu (a ještě pořád hlavní architekt k tomu). Přichází – náměstek, s primátorem za zády – s vizí i praxí kvalitních architektonických studií pro všechny významné stavby v Liberci. A má pravdu. Po dvou dekádách řádění místního stavebního syndikátu, který pro jistotu pozici hlavního architekta úplně zrušil, to Liberec potřebuje jako sůl.

Jenže proti němu stojí nejen ODS, která se pořád nezbavila (a asi ani nechce) svých betonových řetězů, ale i ANO. Navíc ANO, které je už de facto stejně silné jako Starostové. A ti zase mají vizi, že chtějí město řídit efektivně. Jako firmu, řečeno podle profláknutého sloganu svého lídra. Na stavby jako je sběrný dvůr u dálnice prý architektonických studií netřeba. A upřímně : také mají kus pravdy. Jsou stavby, které je kvalitní soutěž nezbytností, ale sběrný dvůr u výpadovky vedle čističky? Navíc za situace, kdy dnešní radniční páni již jeden projekt, se sehnanou dotací, po svých předchůdcích zdědili (a poslali ho k ledu i s dotací).

Jaký je výsledek, respektive nevýsledek, těchto sporů? Liberec žádný sběrný dvůr pořád nemá a svůj bioodpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně, což je ekonomicky i ekologicky špatně. Je ale řešení, že jej bude vozit „jen“ do Chotyně, která je vzdálená jen 20 kilometrů, jak to dnes nabízí Starostové?

Sotva polovičaté, kde navíc hrozí (a v tom má pravdu opozice z LOL), že nejenže podporuje konkurenta podniku, kde má téměř poloviční majetkovou účast, ale je zde značné riziko, že se město stane velice lehce závislé na soukromém kapitálu. A zrovna otázka odpadů je velice lehce zneužitelná k silovému nátlaku či přímo k vydírání. To by se Liberci nemuselo vůbec vyplatit.

Sečteno a podtrženo. Je pěkné, že koalice demonstruje svoji jednotu a před lidmi se nehádá. Nicméně i tyto skryté války se, jak je vidět už dnes po čtyřech letech, obrací proti Liberci a jeho občanům.

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice selhává v řadě zcela zásadních oblastí, které se týkají péče o město. Každý, kdo má oči, tak to musí vidět. Proto vedle již
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.