Týden pod Ještědem: vrtěti psem a jeho lejnem

Radnice selhává v řadě zcela zásadních oblastí, které se týkají péče o město. Každý, kdo má oči, tak to musí vidět. Proto vedle již tradičních obrázků a vizualizací přichází i strategie vytváření umělých problémů, které mají odklonit pozornost od klíčových a neřešených otázek. Přesně jako ve slavném filmu z roku 1997.

Kdo neviděl film Wag the dog (Vrtěti psem) s Dustinem Hoffmanem a Robertem De Niro, nechť to napraví. Je o politice a o umělé realitě, která ji provází. Povedená satira ale našla i odraz pod Ještědem, v takovém tom našem malém, okresním měřítku.

Poslední tisková konference Rady města vlastně pěkně ukázala, jak funguje naše město. Primátora již několik týdnů stalkuje jakýsi občan A.K. z Ruprechtic (těžko říci, zda jde o skutečného Liberečana nebo pseudonym) se svou, až znepokojivou, nenávistí ke psům. Svou konverzaci přeposílá i do libereckých redakcí.

Primátora by jednomu bylo až líto…. Ale ejhle! Jak se to téma hodí. Ve středu dokonce kralovalo celé tiskové konferenci. Radnice bude zametat více psích hovínek! Aleluja…

Nic na tom, že psí exkrementy po neukázněných pejskařích jsou v Liberci problémem, měřeno na stupnici od jedné do deseti, asi tak problémem číslo 0,5. Jde ale o mediální ohlas. A ten se dostavil a ještě dostaví. Lidu podještědskému se zase dostalo tématu a pocitu, že radnice, kde vládne identická koalice (dnes jen s pirátskou stafáží navíc) již téměř pět let, se stará o veřejný prostor.

Nestará. Za těch pět let se vlastně jen ukazují obrázky, ale veřejný prostor a veřejná zeleň prošly neuvěřitelným úpadkem. V Liberci sice máme institut hlavního architekta a dnes i za veřejný prostor odpovědného náměstka, ale vše je jen na papíře, na úrovni PR obrázků.

Na hipsterských večerech u Fryče nebo i jinde se sice část politického vedení dojímá nad vizí města s centrem bez aut a pečlivě spravovaným veřejným prostorem, ale realita je úplně opačná. Současné koalici se podařilo z Liberce udělat regulérní parkoviště, vedení města přímo plánovitě stahuje auta do centra už jen tím, že umožňuje vznik dalších a dalších nových parkovišť.

Řidiči si navykli, že chodník nebo zeleň je také parkoviště, město s tím však nic nedělá, jde o citlivé téma, řidiči jsou až agresivní voliči. Na sídlištích je situace stejná, ne-li horší. Ať v Pražské nebo v Moskevské, na Masarykově nebo na Dobiášově, všude a všemu kralují auta a neochota vedení města s tím něco udělat. Rozježděné chodníky a zeleň přímo žalují na pokrytectví a neschopnost současné radniční reprezentace.

Ale pozor! Budeme více sbírat hovínka! Staráme se. Každý den..

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Poslední týden přinesl nemálo zásadních zpráv. Proběhlo opětovné odsouzení kdysi mocného (a podle vlastního přesvědčení zřejmě nedotknutelného) šíbra, město navštívil nový prezident, v Liberci
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.